SLS szkodzi czy pomaga? SLS i jego odmiany.
Kosmetyki z substancjami SLS i jego odmianami cieszą się od pewnego czasu złą sławą. Czy słusznie?
Czym właściwie jest SLS?
To nic innego jak substancja w kosmetykach myjących typu szampony, żele pod prysznic, płyny do mycia naczyń, odplamiacze do ubrań, pasty do zębów czy mydła, która powoduje, że produkt dobrze się pieni i łatwo odtłuszcza powierzchnię, na której zostanie użyty. W kosmetykach do włosów wspomaga rozpuszczanie różnego typu zanieczyszczeń pozostałych po produktach do stylizacji włosów np. lakiery, pasty, żele.
Ostatnimi czasy nie cieszy się dobrą opinią wśród populacji, gdyż jest uważana za środek podrażniający błony śluzowe oraz skórę wywołując alergie.
Prawda jest taka, że w kosmetykach występuje w bardzo małych stężeniu do 1%, co w środkach do szybkiego spłukiwania nie wpływa drastycznie na stan skóry.
W produktach kosmetycznych występuje także łagodniejszy środek o nazwie SLES. Jest to Sodium Laureth Sulfate, sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego. Jego funkcja jest taka sama, jednak o słabszym działaniu. Może być używany nawet do 50% stężenia, aby był uważany za ilość bezpieczną.
Substancja SLS występuję na etykietach produktów pod różnymi nazwami m.in. :
-Sodium dodecyl sulfate
-SDS
-Sulfuric acid
-Monododecyl ester
-Sodium salt
-Lauryl sodium sulfate
-Sodium N-dodecyl sulfate
-Lauryl sulfate sodium salt
-Sodium Cetearyl Sulfate (SCS)
-Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
-Magnesium Lauryl Sulfate (MLS)
Substancje łagodniejsze pod innymi nazwami to:
-Coco Glucoside
-Decyl Glucoside
-Disodium Cocoyl Glutamate
-Lauryl Glucoside
-Sodium coco sulfate
Produkty z łagodniejszymi odmianami SLS są przeznaczone dla osób ze skórą nadwrażliwą mającymi skłonności do alergii, łojotoku lub atopowego zapalenia skóry.